Livet på skolen

Efterskolelivet er noget særligt og en stor oplevelse for mange unge.
Vælger du at blive elev på Kerteminde Efterskole, vil du blive en del af et nyt og helt særligt fællesskab. Dette fungerer kun optimalt, hvis alle gør deres bedste og bidrager med både sociale, praktiske og faglige egenskaber. I praksis betyder det, at du vil komme til at stå på egne ben, du vil lære dig selv bedre at kende, du vil kunne få nye venskaber, og du vil prøve nye sider af dig selv.

Oplev skolen og se hvordan vi bor

På Kerteminde Efterskole kommer du til at dele værelse med en eller to andre elever. Som værelseskammerater bor og lever I sammen – og I kommer dermed til at lære hinanden rigtig godt at kende; måske bliver I endda venner for livet.

Værelserne er 2- eller 3-mandsværelser fordelt på 8 afdelinger. På værelserne er der skrivebord, læselampe, tøjskab, seng og skraldespand. Derudover har I mulighed for at indrette værelserne, så det føles hjemligt, personligt og hyggeligt for jer med f.eks. billeder og plakater.

Der bor både piger og drenge på afdelingerne, og alle er tilknyttet en opholdsstue med tekøkken og sofaarrangement. Der er naturligvis separate bad og toiletter for drenge og piger.

Se med i filmene nedenfor og få en virtuel rundvisning på skolen og se hvordan vi bor:

Hør vores podcast

På Kerteminde Efterskole har vi vores helt egen podcast! Her fortæller elever og lærere om stort og småt fra efterskolelivet. Find os på SoundCloud eller Apple Podcasts og få et indblik i vores elevers hverdag, når de griber mikrofonen og deler ud af deres oplevelser.

Elevrådet

Hvis du gerne vil have medindflydelse eller stå for at planlægge et spændende skolearrangement, så er elevrådet måske noget for dig? På Kerteminde Efterskole værdsætter vi et godt initiativ, og de bedste initiativer kommer oftest fra eleverne selv.

#KERTEMINDEEFTERSKOLE

📸✨ Kerteminde Efterskole ✨📸

Efterskoleminder skabt gennem mange oplevelser! Årgang 23/24 har haft et fantastisk år fyldt med spændende ture og sjove aktiviteter.

🌍 Berlin
🎿 Skitur
🏞️ Oplevelsestur

Vi har også haft masser af sjove og mindeværdige temaweekender:
🏕️ Friluftsweekend
🏃‍♂️ Sportsdøgn
🎄 Juleweekend
🕵️ Agentweekend
👫 Søskendeweekend
🏅 OL-weekend

Disse øjeblikke har skabt minder for livet og styrket vores fællesskab. Tak til alle elever og lærere for et fantastisk år!
...

167 0

🎶🎶MUSIKLINJEN🎶
Musiklinjen lavede en flot sidste optræden på årgang 23/24`s sidste dag på Kerteminde Efterskole 🤩🥹🤗💚
...

183 0

💚ÅRGANG 23/24💚
Tusind tak for i år 🤗 Jeres sidste aften på Kerteminde Efterskole var super flot 🥹 Vi glæder os til at vi ses igen 🤗💚 I kan finde flere billeder fra sidste aften på vores Facebookside 📸 #kertemindeefterskole #efterskole #efterskoleliv #efterskolelivet
...

218 0